PUZZLEVILLA

Login /Signup

Sign IN

or
Remember me

Register

OR
Which is the Better Discount?
Difficulty Level

For a Television (worth Rs. 50000), a showroom announced two discount schemes.
First scheme is 65% discount.
Second scheme is "€˜Ten times 10% discount on price over and over".

Which one do you choose and why?

View Answer Comments(0)

Scheme 1 : 65% discount

65% discount of 50000 = 65 * 50000 / 100
= 65 * 500 = 32500
Net price after discount = 50000 - 32500 = 17500


Scheme 2 : Ten times 10% discount on price over and over
Note: Neglecting decimals in the calculations

1) 10 % discount on 50000 = 50000 - 5000 = 45000
2) 10 % discount on 45000 = 45000 - 4500 = 40500
3) 10 % discount on 40500 = 40500 - 4050 = 36450
4) 10 % discount on 36450 = 36450 - 3645 = 32805
5) 10 % discount on 32805 = 32805 - 3280 = 29525
6) 10 % discount on 29525 = 29525 - 2952 = 26573
7) 10 % discount on 26573 = 26573 - 2657 = 23916
8) 10 % discount on 23916 = 23916 - 2391 = 21525
9) 10 % discount on 21525 = 21525 - 2152 = 19373
10)10 % discount on 19373 = 19373 - 1937 = 17436

The discounted price in Scheme 2 is 17436 (approx) and the discounted price in scheme 1 is 17500

So in Scheme 2 we are getting more discount than Scheme 1 and you should go for scheme 2

There is no comments

Submit